Blog

Jak prowadzić firmową księgowość w UK?

Prowadząc własną firmę w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, należy pamiętać o załatwianiu różnych formalności podatkowych oraz o charakterze prawnym.

Istotną kwestią jest tworzenie różnorodnych zeznań podatkowych czy też prowadzenie rozliczeń z pracownikami na podstawie starannie opracowanych umów. Dzięki temu wszystkie sprawy firmowe są załatwiane zgodnie z obowiązującym prawem i odprowadzane są wszystkie należne podatki. Bez prawidłowo prowadzonej księgowości można narazić się na poważne problemy prawne oraz finansowe.

Jak prowadzić firmową księgowość w UK?

Sposoby prowadzenia firmowej księgowości w Wielkiej Brytanii

Istnieje wiele sposobów zadbania o firmową księgowość. Wszelkie rozliczenia z pracownikami oraz urzędami można prowadzić we własnym zakresie. Nie potrzeba do tego żadnych licencji, ale warto wspomóc się różnymi programami do generowania faktur i innych dokumentów oraz do prowadzenia rozliczeń firmowych. Samodzielne prowadzenie księgowości z pomocą regularnie aktualizowanych programów to dość oszczędne wyjście. Nie trzeba płacić żadnym księgowym, ale trzeba pamiętać o poświęceniu czasu na zadbanie o kwestie formalne.

Nie każdy ma czas, wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia swojej firmowej księgowości, tym bardziej, że trzeba być na bieżąco z przepisami, które często ulegają różnym modyfikacjom. Rozwiązaniem tego problemu jest zatrudnienie etatowego księgowego, który zadba o firmowe sprawy finansowe, podatkowe oraz prawne. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na swojej działalności. Rozwiązanie to jest jednak mało opłacalne w przypadku mniejszych firm, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie dodatkowej osoby ze względu na budżet.

Trzecią opcją jest skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Okazuje się, że w UK działa wiele polskich biur promujących swoją działalność hasłami, takimi jak na przykład ksiegowy Londyn. Takie zewnętrzne firmy oferują taką samą pracę jak etatowi pracownicy, z tą różnicą, że koszt ich wsparcia jest dużo tańszy niż utrzymywanie księgowego na etacie. Nic więc dziwnego, że wiele mniejszych, a nawet większych firm sięga po wsparcie takich fachowców.