Biznes

Formalności związane z eksportem towarów

Obecnie na obszarze Polski działalność prowadzi wiele firm handlowych czy też produkcyjnych, które specjalizują się w dostarczaniu różnych towarów do swoich klientów.

Spore grono takich przedsiębiorstw obsługuje klientów i partnerów z całej Polski, a nawet zagranicy. Oznacza to, że specjalizują się w eksporcie towarów. Okazuje się, ze w przypadku eksportu różnych dóbr do klientów z Unii Europejskiej, nie trzeba się martwić formalnościami, które są ograniczone do absolutnego minimum. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku wywozu towarów poza granice UE.

Formalności związane z eksportem towarów

Dokumentacja powiązana z wywozem towarów poza Unię Europejską

Aby sprzedawać towary do klientów znajdujących się poza Unią Europejską, konieczne jest spełnienie kilku istotnych formalności. Przede wszystkim należy zarejestrować własny podmiot na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) oraz złożyć elektroniczny wniosek o przyznanie numeru EORI. Po uzyskaniu tego numeru identyfikacyjnego możliwe będzie zgłaszanie towarów do zwykłej procedury wywozu albo celnej procedury specjalnej, która pozwoli nadać towarowi przeznaczenie celne.

Jeśli chodzi o wywóz towarów to można je sprzedawać w celu dopuszczenia do obrotu w innym kraju. Istnieją jednak procedury specjalne umożliwiające wywożenie dóbr czasowo z zamiarem ich powrotu (np. na różne wystawy i targi). Jest to więc tak zwana odprawa czasowa. Towary można wywozić również w celu ich udoskonalenia lub naprawy (jest to tak zwane uszlachetnianie bierne). Bezpowrotna procedura wywozu w celu sprzedaży wymaga dostarczenia dokumentów, takich jak faktura, list przewozowy, odpowiednie zezwolenia, dokumenty związane z preferencjami taryfowymi, itp.

Sporo informacji i wsparcia w tym zakresie można uzyskać w różnych poradnikach internetowych, takich jak na przykład https://daumanlogistics.pl/handel-zagraniczny-eksport-towarow/. Nie każdy jest jednak w stanie załatwiać takie formalności we własnym zakresie. W takim przypadku rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji celnej.