Biznes

Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych i jak go uzyskać?

Prowadzenie działalności transportowej wiąże się z koniecznością uzyskania wielu różnych istotnych certyfikatów oraz zezwoleń.

Bardzo ważna jest między innymi licencja na busy dla firm, które stosują takie środki transportu w swojej działalności. Oczywiście jej uzyskanie jest możliwe tylko w przypadku posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego dokumentu oraz możliwości jego uzyskania. Okazuje się, że obecnie na krajowym rynku istnieje kilka opcji wejścia w posiadanie takiego certyfikatu.

Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych i jak go uzyskać?

Podstawowe informacje na temat CKZ

Certyfikat Kompetencji Zawodowych to nic innego jak dokument, który pozwala na prowadzenie działalności transportowej polegającej na szeroko pojętym transporcie drogowym. Certyfikat ten stanowi potwierdzenie posiadania odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności tego typu. Można śmiało powiedzieć, że CKS jest niezbędnym dokumentem dla każdego podmiotu, który planuje wykonywać zadania z zakresu transportu krajowego i międzynarodowego w celach zarobkowych.

Aby uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika drogowego, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Wiąże się to oczywiście z koniecznością załatwiania wielu formalności oraz ponoszenia sporych kosztów. W naszym kraju jedynym organem uprawnionym do wydania takiego certyfikatu jest Instytut Transportu Samochodowego, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Okazuje się, że istnieje też druga opcja, jaką jest użyczenie takiego certyfikatu w ramach współpracy z wyspecjalizowaną firmą.

Profesjonalne użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego wiąże się z koniecznością nawiązania współpracy ze specjalistyczną firmą. Na rynku działa wielu usługodawców, których pracownicy posiadają takie certyfikaty i odpowiadają za zarządzanie firmami transportowymi klientów. Dzięki temu certyfikat można uzyskać bez potrzeby zdawania egzaminów, załatwiania wielu uciążliwych formalności oraz ponoszenia sporych kosztów.