Turystyka

Co zobaczyć w Perast Czarnogóra?

Zatoka Kotorska w Czarnogórze zapiera dech w piersiach. Mała i spokojna wioska rybacka Perast znajduje się w tej niesamowitej okolicy. Zaledwie 20 minut jazdy samochodem od słynnego Kotoru Perast wydaje się nieodkrytym klejnotem.

Zatoka Kotorska w Czarnogórze zapiera dech w piersiach. Mała i spokojna wioska rybacka Perast znajduje się w tej niesamowitej okolicy. Zaledwie 20 minut jazdy samochodem od słynnego Kotoru Perast wydaje się nieodkrytym klejnotem.

Gdybym miał wybrać tylko jedno miejsce w Czarnogórze, wybrałbym piękną wioskę rybacką Perast. To majestatyczne miasto wydaje się spać, ponieważ jest wolne od hałasu i napięcia. Perast ma piękną linię brzegową, a także małe alejki biegnące od morza.

Spacerując po tej okolicy łatwo zauważyć, że większość domów jest starożytna, ale nadal zachowuje swoje piękne piękno i wyjątkowość. Wydaje się, że Perast powstał z klifów z widokiem na Zatokę Kotorska. Wszystkie konstrukcje mają kamienną podstawę i zazwyczaj są również zbudowane z kamienia. Ponieważ w Perast są tylko dwie drogi dojazdowe, praktycznie nie ma samochodów. Jedna trasa biegnie wzdłuż linii brzegowej, a druga to szybka autostrada biegnąca nad miastem.

Plaża Perast to odcinek plaży o długości trzystu metrów. Betonowe platformy pokrywają większość plaży. Platformy te zostały zbudowane, aby pomieścić plażowiczów w zatoce. Ponieważ wody wzdłuż wybrzeża są dość głębokie, wiele osób lubi wskakiwać do oceanu prosto z platformy.

W sezonie letnim plaża jest zawsze zatłoczona i ruchliwa. Odwiedzający powinni udać się na obrzeża Perast, aby popływać w cichszym otoczeniu i znaleźć przyjemniejszą linię brzegową. Chociaż woda przybrzeżna jest w tym regionie dość płytka, dzieci powinny unikać pływania ze względu na silny przypływ.

Pomimo betonowej nawierzchni, główna plaża jest przyjemnym miejscem do wypoczynku. Struktura plaży jest dobrze rozwinięta. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole. Odwiedzający mogą korzystać z ładnych pryszniców i przebieralni.

Przez cały dzień profesjonalne ekipy ratownicze pilnują plaży. Ponieważ wstęp na plażę Perast Beach jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich na odpoczynek. Zimne napoje i lokalne specjały dostępne są w kilku kawiarniach i restauracjach przy plaży. Wielu odwiedzających przyjeżdża do Perastu nie tylko na plażę, ale także po to, aby zobaczyć strony.

Ponadto miasto ma wiele do zaoferowania miłośnikom architektury. Te informacje pomogą Ci zaplanować podróż do Perast, jeśli nie wiesz, jak się tam dostać!

 

Zwiedzanie Perast

Możesz odwiedzić Perast autobusem z Kotoru, Budvy, Podgoricy lub Herceg Novi. Istnieje kilka linii autobusowych. Cena biletu w jedną stronę to około 3 euro z Kotoru i Herceg Novi, a z Podgoricy około 10 euro, Budva 5 euro.

 

Jedną z opcji jest taksówka, ale jest bardzo droga. W sezonie letnim, kiedy ruch jest największy, przejazd z Kotoru do Perastu może zająć nawet 60 minut i kosztuje około 50 euro.

Jeśli planujesz wakacje we własnym tempie i rytmie, zawsze warto wynająć samochód w Czarnogórze z Tara-Car Podgorica. Zapewni to elastyczność w łatwym i szybkim poruszaniu się. Parking w Perast jest bezpłatny.

 

Wyspy Perasta to fascynujące i urocze miejsce

Dwie piękne wyspy, jedna naturalna, a druga sztuczna, znajdują się zaledwie kilka minut od miasta. Na zamkniętej dla turystów wyspie św. Jerzego znajduje się klasztor. Jednak bez wchodzenia na wyspę można zobaczyć zewnętrzną część wspaniałego klasztoru i dzwonnicę! “Gospa od Skrpjela”, czyli Matka Boża na Skale, to druga wyspa, na której znajduje się tylko kościół i jest dostępna dla turystów. W dalszej części artykułu zajmiemy się jego fascynującą historią.

Kompleksowy przewodnik po Perast i obowiązkowych atrakcjach

 

„Lady Of The Rock Island” to najbardziej zabawne i atrakcyjne miejsce dla odwiedzających

Turyści mogą również odwiedzić Wyspę Matki Bożej na Skale, która jest znanym miejscem pielgrzymek w Czarnogórze. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana cecha Perast i obowiązkowa pozycja dla każdego, kto odwiedza Zatokę Kotorską. Wspaniały kościół z relikwiami Marii Panny i niesamowitymi dziełami sztuki można znaleźć na małej wyspie.

Dostępne jest również małe muzeum, co jest dość fascynujące. Matka Boża na Skale znajduje się na jedynej stworzonej przez człowieka wyspie na Adriatyku, która dawniej była jedynie skałą wystającą z oceanu. Według legendy, w 1452 roku dwóch weneckich marynarzy zobaczyło na skale obraz Matki Boskiej, a miejscowi marynarze zobowiązali się zbudować wyspę i kościół poświęcony Najświętszej Marii Pannie.

Maleńki kościółek został zbudowany w 1632 roku i mieści 68 XVII-wiecznych obrazów barokowych. Zobacz wystawy na temat historii Perast, kolekcji sztuki i przedmiotów z 3500 p.n.e. odkrytych w pobliskiej jaskini w małym muzeum tego miejsca. Opłata za wstęp do kościoła wynosi jedno euro.

Muzeum Miejskie w Perast

Chcesz dowiedzieć się, jak zmieniało się miasto na przestrzeni czasu? Specjalna ekspozycja w Muzeum Miasta Perast poświęcona jest najcenniejszym zabytkom, które wcześniej odgrywały istotną rolę w historii Perastu.

Wycieczka po salach muzealnych pokaże, jak niewielka osada wyrosła na ważne centrum gospodarcze i kulturalne, a także jeden z głównych portów Czarnogóry.

Zarówno obywatele, jak i samorządy cenią dziedzictwo historyczne swojego kraju, ponieważ pozwala im ono łączyć się na przestrzeni wieków i poznawać fascynującą przeszłość regionu.

Odwiedź wyspę św

Wyspa George to jedno z najbardziej intrygujących miejsc w Czarnogórze. Przyciąga zwiedzających bogatą, smutną przeszłością oraz niepowtarzalną, nieco złowrogą atmosferą. Został stworzony przez naturę.

Wyspa jest łatwo dostępna z kurortu Perast. Dopłyń do niego z Risan, Kotor lub Tivat; zajmie to trochę dłużej w Kotorze i Tivat.

Tę nazwę otrzymało opactwo św. Jerzego, które zostało wybudowane na wyspie w IX wieku. Jego konstrukcja prawie się rozpadła z powodu powtarzających się bombardowań, pożarów piratów i silnego trzęsienia ziemi w 1667 roku. Obiekt religijny był później kilkakrotnie odnawiany, ale nigdy nie był w stanie powrócić do poprzedniego stanu.

Znajdująca się dawniej na wyspie świątynia św. Jerzego została całkowicie zburzona. Na jego miejscu stoi teraz niepozorny kościół. Galeria eksponuje w swoich ścianach prace czarnogórskiego artysty Lovro Marinova Dobrichevicha i jego współczesnych. Większość obrazów dotyczy morza.

Fundator kościoła jest pochowany bezpośrednio przed nim. Nie ma na nim żadnych znaków. W katedrze przechowywano nagrobek Marko Martinovica, wielkiego czarnogórskiego budowniczego statków i marynarza.

Piękny cyprys i wiele palm otacza starożytny cmentarz. Można je odróżnić od brzegu. Z cmentarza prawie nic nie zostało. Nie przejmuje się turystami, którzy chcą wędrować po jego historycznie cennych terenach.

Piękny kościół św. Mikołaja

Jedną z cerkwi w Peraście jest św. Mikołaj. Jego rozmiar jest niezwykły i jest to piękny widok. To kolejny kościół w centrum miasta, którego po prostu nie można przegapić.

Został założony w 1909 roku, co czyni go stosunkowo nowym w porównaniu z wieloma innymi kościołami europejskimi. Koniecznie trzeba wejść do środka i obejrzeć relikwie św. Mikołaja. Chociaż wstęp jest bezpłatny, zwyczajem jest kupowanie kilku świec dla każdego z żyjących i zmarłych bliskich. Umieszczając świece na stojakach zapal świeczkę, całuj je i módl się za nie. Żywy umieszczony jest na górnej półce, a zmarły na dolnym poziomie.

Wyspa Gospa Od Skrpel

W przeciwieństwie do sąsiedniej wyspy, ta jest stworzona przez człowieka. Pierwotnie rafa wznosiła się zaledwie kilka stóp nad morzem, a żeglarze odkryli tutaj w XV wieku obraz Matki Bożej, który według historii uzdrowił jednego z nich z choroby. Następnie miejsce (podobnie jak sam symbol) stało się niezwykle czczone, a miejscowi zaczęli zalewać ten obszar starożytnymi statkami i rzucanymi kamieniami. W konsekwencji położono podwaliny pod budowę kościoła Matki Bożej.

Wyspa jest obecnie znanym miejscem turystycznym; przewożeni są tutaj wszyscy odwiedzający rejs po Zatoce Kotorska, można też popłynąć z Perastu.

Najlepsze hotele i apartamenty w mieście Perast

Perast jest zwarte – między autostradą a morzem – i nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania – będziesz blisko wszystkich miejsc i wody. Należy jednak pamiętać, że miasteczko położone jest na wzgórzu, dlatego jest kilka kroków.

Perast jest jednym z najbardziej kosztownych miast w Zatoce Kotorska pod względem kosztów utrzymania.

Najlepsze restauracje i kawiarnie

Chociaż wszystkie restauracje znajdują się nad morzem, koszty są wysokie (tak jak mieszkania).

“Conte” to małe i malownicze miejsce bezpośrednio przy plaży, ale jest też dość ruchliwe, dlatego w szczycie sezonu zaleca się rezerwację stolika z wyprzedzeniem. Zaleca się danie z owocami morza dla dwojga, ponieważ ryba jest pyszna.

“Konaba Skolji” to czarnogórska restauracja znana z obfitych porcji i przyjaznej obsługi. Oczywiście widoki zapierają dech w piersiach.

Wystrój “Konoba Otok Bronza” jest prosty, ale kuchnia jest doskonała i świeża. Jako bonus, domowe wino różowe!

Perast może wydawać się małą wioską, która ma niewiele do roboty, ale właśnie dlatego lubiłem tam spędzać wieczór. To bardzo urocze!