Biznes

Jakie jest zastosowanie łańcuchów zębatych

W operacjach produkcyjnych lub inżynieryjnych silniki elektryczne muszą kierować energię wytwarzaną przez silnik, aby wykonać ruch lub użyteczną pracę.

Inżynierowie muszą znaleźć wydajne metody przekazywania tej energii do elementów systemu. Jedną z powszechnych i skutecznych metod przenoszenia tej energii lub mocy jest stosowanie napędów łańcuchowych i kół łańcuchowych. Często preferowaną metodą stosowaną w całym systemie są zatem łańcuchy zębate (https://www.futurefarm24.pl/162-lancuchy-kola-lancuchowe-i-kola-zebate).

Łańcuchy zębate używane są w różnych maszynach

Łańcuchy tego typu składają się z ciągłej sekwencji ogniw łańcucha, które współpracują z kołami zębatymi. Łańcuchy zębate są wykorzystywane do wykonywania trzech podstawowych celów, a mianowicie przenoszenia mocy, transportu materiałów na duże lub krótkie odległości oraz zapewniania krytycznego czasu tam, gdzie jest to wymagane. W szczególności łańcuchy rozprowadzają prędkość i moment obrotowy za pomocą połączonych łańcuchów i kół łańcuchowych. Łańcuchy doskonale nadają się do tego zadania, ponieważ zęby koła łańcuchowego współpracują z łańcuchem rolkowym, umożliwiając przenoszenie dużych ilości momentu obrotowego bez utraty energii.

Zęby koła zębatego zazębiają się w łańcuchu rolkowym, skutecznie przenosząc moc, gdy koła łańcuchowe stykają się z łańcuchem z dużym tarciem. Chociaż jest to ważne dla wydajnego i dokładnego obracania, oznacza to, że konieczne jest częste smarowanie sworzni i płytek łączących łańcuch. Napędy z łańcuchem rolkowym można zaprojektować tak, aby wytwarzały zmienną moc wyjściową, ponieważ prędkość można zwiększać lub zmniejszać, stosując koła łańcuchowe o różnych rozmiarach na przenośniku.

Łańcuchy nie ślizgają się ani nie pełzają, dzięki czemu są bardziej wydajne i kompaktowe niż napędy pasowe. Są często łatwiejsze w instalacji niż napędy pasowe i działają skutecznie w wysokich temperaturach. Łańcuchy mogą bez problemów wytrzymać warunki ścierne, pracować w mokrych warunkach, ich praca nie pogarsza się z powodu oleju, smaru, światła słonecznego lub wieku, i mogą być stosowane w napędach rewersyjnych.