Blog

Blachodachówka modułowa jako idealny materiał pokryciowy

Obecnie zaskakująco dużą popularnością w kategorii pokryć dachowych cieszy się blachodachówka modułowa. Z jednej bowiem strony wygląda bardzo atrakcyjnie, z drugiej zaś gwarantuje doskonałe parametry techniczne.

Stanowi świetną alternatywę zwłaszcza dla klasycznych dachówek ceramicznych i betonowych, które nadmiernie obciążają więźbę.

 

Blachodachówka modułowa jako idealny materiał pokryciowy

Wysoka trwałość idzie w parze z komfortem użytkowania

Blachodachówka modułowa posiada zazwyczaj formę panelu o długości od 32 do 35 centymetrów. Charakteryzuje się przede wszystkim ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych (wilgoci, promieniowania UV, mrozu), co wynika z zastosowania wysokogatunkowej stali zabezpieczonej powłoką antykorozyjną. Żywotność takiego pokrycia wynosi nawet do 50 lat. Na uwagę zasługuje również bezproblemowy montaż, będący skutkiem lekkości poszczególnych arkuszy oraz występowania w ich konstrukcji specjalnych zamków. Oto pozostałe istotne atuty omawianego materiału:

    • uniwersalność – znakomicie sprawdza się zarówno na dachach płaskich, jak i dwuspadowych czy wielopołaciowych (fantazyjnych)

 

    • dobre właściwości akustyczne – efektywnie wycisza odgłosy padającego deszczu

 

    • bogata paleta kolorystyczna – na rynku znajdziemy modele brązowe, czarne, grafitowe, bordowe, ceglaste, ciemnozielone (matowa lub błyszcząca powierzchnia)

 

    • kompaktowy rozmiar – ułatwiający transportowanie i składowanie

 

    • umiarkowana cena – metr kwadratowy kosztuje od 30 do 70 złotych (w zależności od producenta)

Montaż nie sprawia żadnych trudności

Dla wielu klientów ogromne znaczenie ma fakt, że blachodachówka modułowa może zostać zamontowana na budynku mieszkalnym w zaledwie dwa dni. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju dachu, kompetencji wykonawców i aktualnie panującej pogody. Pierwszym etapem jest zawsze weryfikacja geometrii więźby w celu wykrycia niepożądanych odchyleń od pionów i poziomów. Następny krok polega na dokładnym docięciu paneli (za pomocą dedykowanych nożyc), a także ustaleniu rozstawu pomiędzy jedną a drugą łatą. W dalszej kolejności zachodzi konieczność: instalacji orynnowania i systemu wentylacyjnego, ułożenia folii paroprzepuszczalnej, montażu arkuszy równolegle do linii okapu (na ruszcie stworzonym z łat i kontrłat), zbudowania pasa okapowego oraz założenia obróbki wiatrownicy. Warto pamiętać o tym, aby łączyć wszystkie elementy zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż gwarantuje to estetyczny wygląd całego pokrycia, jego wysoką szczelność i brak poważnych problemów w zakresie późniejszej eksploatacji.