Finanse

Inwestowanie w kontrakty CFD – na czym to polega?

Kontrakty CFD to pochodne instrumenty finansowe, które opierają się na konkretnym instrumencie bazowym. Na czym polega inwestowanie w tego typu kontrakty terminowe? Jak działa dźwignia finansowa w handlu kontraktami CFD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD?

Inwestowanie w kontrakty CFD to spekulacja na temat wartości konkretnego instrumentu bazowego w przyszłości. Istotne zatem jest to, że kontrakty CFD pozwalają inwestorom zarabiać nie tylko na wzrostach jego wartości, ale również na spadkach. Sama inwestycja stanowi pewnego rodzaju zakład, w przypadku którego inwestor określa, czy kurs danego instrumentu bazowego w przyszłości wzrośnie, czy spadnie. Co może pełnić rolę instrumentu bazowego? Otóż, w przypadku kontraktów CFD są to nie tylko akcje, czy indeksy giełdowe, ale również surowce i waluty. Co więcej, coraz częściej spotykany jest również handel kontraktami CFD opartymi na kryptowalutach.

Jak działa dźwignia finansowa w handlu kontraktami CFD?

Rosnąca popularność handlu kontraktami CFD wynika przede wszystkim z dostępności, a potwierdzeniem tego faktu może być hasło: co to CFD, które jest coraz częściej wpisywane do wyszukiwarki. Warunkiem koniecznym, by móc zacząć inwestować w kontrakty CFD jest posiadanie rachunku inwestycyjnego, który można otworzyć u brokera. Podmiot ten pełni bowiem rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W przypadku kontraktów CFD niewątpliwą zaletą jest również niski próg wejścia w inwestycję, co nie oznacza jednak równie niskich zysków. Można w tym przypadku bowiem skorzystać z dźwigni finansowej, czyli mechanizmy pozwalającego zawierać transakcje, których wartość zdecydowanie przewyższa wysokość kapitału posiadanego przez inwestora. Kapitał ten staje się wówczas depozytem zabezpieczającym, a podjęcie błędnej decyzji inwestycyjnej będzie skutkowało jego błyskawiczną utratą. Należy zatem pamiętać, że korzystanie z dźwigni finansowej wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, a co za tym idzie ostrożnie korzystać z lewarowania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opisującym sposób inwestowania w kontrakty CFD.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD

Decydując się na inwestowanie w kontrakty CFD należy pamiętać, że wiąże się ono z wysokim poziomem ryzyka, które jest nie tylko efektem korzystania z dźwigni finansowej. W związku z tym należy dążyć do minimalizowania ryzyka, a podstawą w tym przypadku jest trzymanie się zasady: rozumiem w co inwestuję. Istotne jest także sukcesywne poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doświadczenia, które najlepiej zdobywać w praktyce. Poza tym należy również odpowiednio zarządzać posiadanym kapitałem, a wszystkie podejmowane decyzje opierać na rzetelnych analizach.

Podsumowując należy stwierdzić, że handel kontraktami CFD to forma inwestycji, która wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Istotne w tym przypadku jest zatem jego ograniczanie, co przekłada się na skuteczność inwestycji.